فلزات گروه پلاتین PGM

به طو کلی پلاتین Pt ، پالادیوم Pd ، رودیوم Ru، روتنیوم Rh، اسمیوم Os و اریدیوم Ir را فلزات گروه پلاتین می‌نامند. خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مشابهی دارند و معمولاً ذخایر معدنی مشابهی دارند. البته فلزات گروه پلاتین را می‌توان با توجه به رفتار آن‌ها در سامانه‌های زمین‌شناسی به دو زیرگروه؛ گروه ایریدیوم شامل اوسمیوم، ایریدیوم و روتنیوم و گروه پالادیم شامل پلاتین، پالادیم و رودیوم تقسیم کرد.

فلزات گروه پلاتین PGM از کمیاب‌ترین و گران ‌بهاترین فلزات هستند. اوسمیوم، ایریدیوم و رودیم به ترتیب کمیاب ترین عناصر در پوسته زمین در بین تمامی عناصر به شمار می‌روند. تمامی آن‌ها به‌جز پالادیم وزن مخصوص بسیار بالایی دارند و ارزش آن‌ها به دلیل خصوصیاتی چون مقاومت بسیار بالا در مقابل خوردگی و تیرگی، مقاومت در مقابل ترکیبات شیمیایی، تحمل حرارتی فوق ‌العاده و مشخصات الکتریکی پایدار است.

مصارف فلزات گروه پلاتین با توجه به قیمت بالا و کمیابی فقط به استفاده‌ هایی منحصر می‌شود که جایگزین دیگری برای آن‌ها وجود نداشته باشد. مهم ترین استفاده این فلزات به دلیل خصوصیات کاتالیزوری آنها ست. بخش عمده مصرف پالادیم، پلاتین و رودیم در زمینه ساخت مبدل کاتالیست خودروها برای تصفیه گازهای سمی است. ساخت اتصال‌های الکتریکی و الکترودها، ابزارهای پزشکی و دندان‌پزشکی، و تجهیزات آزمایشگاهی مختلف از دیگر کاربردهای این فلزات است. پلاتین تا حدی کاربرد تزئینی برای ساخت جواهرات نیز دارد و رودیم نیز برای روکش طلای سفید و جواهرات بدلی استفاده می‌شود.

شرکت زیگ دانش اهورا آماده واردات و فروش مواد شیمیایی از قبیل انواع مواد صنعتی و آزمایشگاهی نظیر فلزات گروه پلاتین به مراکز علمی و تحقیقاتی، کارخانجات، صنایع، شرکت های ساختمانی و تولیدی، صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و ... می باشد.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر