کاتالیست بازیابی گوگرد SRU

فرایند بازیابی گوگرد SRU بمنظور بازیابی ترکیبات گوگردی از جریان های گازی ترش پالایشگاه های گاز و نفت خام به منظور جلوگیری از نشر گازهای آلاینده و همچنین تولید گوگرد مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از عمده ترین مصارف گوگرد در دنیا تولید اسید سولفوریک می باشد.

به طور معمول پالایشگاه های نفت خام به منظور تولید فراورده های هیدروکربوری منطبق با استانداردهای کیفی و زیست محیطی ملزم به کاهش میزان ترکیبات موجود در محصولات خود هستند. فرایند تصفیه هیدروژنی Hydrotreating به همین منظور در پالایشگاه ها طراحی و احداث می شود. در این فرایندها ترکیبات گوگردی موجود در برش های نفت خام  به گاز سولفید هیدروژن H2S  تبدیل می شود. جهت بازیابی گوگرد موجود در این جریان گازی، از فرایند بازیابی گوگرد Sulphur Recovery Unit or Claus استفاده می شود. در پالایشگاه های گاز نیز جهت حذف ترکیبات گوگردی از گازهای تولیدی و شیرین سازی گاز به طور معمول از برج های آمین استفاده می شود که در انتهای این فرایند نیز ترکیبات گوگردی به شکل سولفید هیدروژن تولید می گردند که نیاز است به کمک فرایند Claus گوگرد آن مورد بازیابی قرار گیرد. فرآیند کلاوس Claus مهمترین فرایند گاز سولفوریزاسیون است که سولفید اولیه را از سولفید هیدروژن گازی موجود در گاز طبیعی خالص و از گازهای حاوی سولفید هیدروژن حاصل از نفت خام، گازسیون و سایر فرآیندهای صنعتی باز تولید می کند.

کاتالیست بازیابی گوگرد اصولا به صورت همزمان در راکتورهای بازیابی گوگرد پالایشگاههای گاز و نفت استفاده میشوند و به کاتالیست‌های Claus معروف می باشند و در واقع فرآیند Claus process اصلی‌ترین فرآیند گوگردزدایی درصنعت پالایش است که گوگرد عنصری را از سولفید هیدروژن موجود در گاز طبیعی و در گازهایی که به عنوان فرآورده‌های جانبی طی پالایش نفت خام تولید می‌شوند استخراج می‌کند. در حال حاضر عمده گوگرد مورد نیاز صنایع جهان از این طریق به دست می‌آید ضمن اینکه از ورود درصد زیادی از گاز سمی سولفید هیدروژن به اتمسفر نیز جلوگیری به عمل می آید.

1.  کاتالیست آلومینای فعال - Conversion Claus Catalyst

2.  کاتالیست تیتانیا - Hydrolysis Claus Catalyst

3.  کاتالیست آلومینای فعال پروموت شده با آهن - Oxygen Scavenging Type

در فرایند بازیابی گوگرد SRU بعد از دو مرحله واکنش؛ عنصر گوگرد تولید می گردد. در ابتدا در مرحله اول در کوره و با حضور کاتالیست بازیابی گوگرد که عمدتا کاتالیست های آهن گاز سولفید هیدروژن به دی اکسید گوگرد SO2 تبدیل می شود سپس در مرحله دوم و در راکتورهای مجزا باقیمانده گازهای سولفید هیدروژن با دی اکسید گوگرد در حضور کاتالیست آلومینای فعال در چند مرحله به عنصر گوگرد تبدیل می شوند. میزان نرخ تبدیل در فرایند بازیابی گوگردClaus  ۹۰ تا ۹۵ درصد می باشد به همین منظور مقداری گاز حاوی ترکیبات گوگردی در انتهای این فرایند وجود خواهد داشت که به Tail Gas معروف است. با توجه به وجود استانداردهای زیست محیطی شرکت های پالایشی قبل از نشر این گازها به هوا ملزم به تصفیه آن می باشند.

شرکت زیگ دانش اهورا با سال ها تجربه در زمینه تامین کاتالیست مجمتمع های پالایشگاهی و پتروشیمی ، محصولات کاتالیست بازیابی گوگرد SRU را از شرکت های معتبر عرضه می نماید.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر