کاتالیست فرآیند پلیمریزاسیون

بسپارش یا پلیمریزاسیون polymerization یک واکنش شیمیایی است که در آن مولکول‌های کوچک و ساده یا مونومر با یکدیگر پیوند برقرار کرده و مولکولی بزرگ با وزن مولکولی چندین برابر مولکول اولیه به وجود می‌آورند. تعداد زیادی از این واکنش‌ها، با انواع مختلف وجود دارد. اما همه پلیمریزاسیون‌ها در یک موضوع مشترک هستند: همه‌ آنها با مولکول‌های کوچک شروع می‌کنند و با وصل کردن آنها به یکدیگر، به مولکول‌هایی غول آسا می‌رسند. ما این مولکول‌های کوچک اولیه را مونومر می‌نامیم. مونومرها، از راه‌های مختلف به هم متصل می‌شوند. پلیمریزاسیون فرایندی است که معمولا بدون کاتالیزور پلیمریزاسیون polymerization catalyst پیشرفت نمی‌کند. امروزه کاتالیزورهای پیچیده‌ای در کارخانجات تهیه پلیمر استفاده می‌شود. پلی پروپیلن یکی از پرکابردترین پلیمرها می‌باشد و منشا کاتالیزورهایی که امروزه در تهیه پلی پروپیلن کاربرد دارد، کارهای اولیه « کارل زیگلر » در سال 1950 می‌باشد.

روش های پلیمریزاسیون را می توان بر اساس طریقه عملکرد به سه دسته تقسیم بندی کرد:

  • پلیمریزاسیون آنیونی  Anionic polymerization
  • پلیمریزاسیون رادیکالی  Radical polymerization
  • پلیمریزاسیون کاتیونی Cationic polymerization

روش های پلیمریزاسیون را می توان بر اساس محیط انجام واکنش تقسیم بندی کرد:

  • روش پلیمریزاسیون توده ای (جرمی)
  • روش پلیمریزاسیون محلولی
  • روش پلیمریزاسیون امولسیونی

کاتالیست پلیمریزاسیون polymerization catalyst نقش مهمی را مخصوصا در پلیمریزاسیون پلی الفین ایفا می کند. شکل و اندازه ذرات و همچنین توزیع ذرات کاتالیزور پلیمریزاسیون به طور مستقیم در پلیمر منعکس می شود.

واکنش پلیمریزاسیون در مکان های فعال در سراسر کاتالیست پلیمریزاسیون رخ می دهد. مکان های فعال هم روی سطح و هم در داخل کاتالیست فرآیند پلیمریزاسیون polymerization catalyst توزیع می شود. تا زمانیکه ذرات شکسته شوند و در تمام جهات گسترش  یابند، شکستن کاتالیزور پلیمریزاسیون باید کنترل شود.

شرکت زیگ دانش اهورا بعنوان یکی از تامین کنندگان کاتالیست فرآیند پلیمریزاسیون از معتبرترین شرکت های سازنده کاتالیست در جهان می باشد. فروش کاتالیست فرآیند پلیمریزاسیون تولیدکنندگان معتبر توسط شرکت زیگ دانش اهورا صورت می پذیرد.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر