کاتالیست هیدروتریتینگ Hydrotreating catalyst

هيدروتريتينگ Hydrotreating يا تصفیه هیدروژنی به واكنش هايي اتلاق مي شود كه در آن ها هدف بهبود كيفيت محصول است و اين عمل تحت فشار هيدروژن و در مجاورت كاتاليست انجام مي شود. بهبود كيفيت ممكن است در بو ، رنگ، تمايل به رسوب دادن مواد سنگين، پايداري كيفيت سوختن و غيره باشد. اين امور با جداسازي گوگرد، نيتروژن، اكسيژن هاليدها و فلزات بسياركم خوراك و يا اشباع حلقه هاي آروماتيك صورت مي گيرد. واكنش هاي هيدروتريتينگ Hydrotreating يا تصفیه هیدروژنی براي يك محدوده وسيعي از خوراك ها از نفتا گرفته تا باقي مانده خلأ بكار مي رود.

بمنظور تسهیل فرآیند هیدروتریتینگ از کاتالیست هیدروتریتینگ hydrotreating catalyst یا کاتالیست تصفیه هیدروژنی استفاده می شود. 

آلاینده های گوگردی یکی از ترکیبات موجود در برش های مختلف هیدروکربوری در صنایع پالایشی و پتروشیمایی می باشند. در واقع در یک پالایشگاه بعد از تقطیر نفت خام و تبدیل آن به برش های سبک تا سنگین، ترکیبات گوگردی نیز در تمامی محصولات حاصله از تقطیر توزیع می شوند که طبیعی است که ترکیبات سنگین تر سهم بیشتری از گوگرد را در خود خواهند داشت. بررسی ها حاکی از آن است که با گذشت زمان و سنگین تر شدن نفت خام ورودی به پالایشگاه ها، میزان ترکیبات گوگردی نیز در برش های هیدروکربوری از برج تقطیر نیز بیشتر شده است. از طرف دیگر با توجه به اعمال مقررات زیست محیطی مبنی بر تولید فراورده های پالایشی از جمله بنزین و دیزل منطبق با استانداردهای کیفی و زیست محیطی، پالایشگران را به سمت استفاده از فرایندهای کاهش میزان گوگرد و ترکیبات آلاینده در برش های هیدرورکربوری هدایت کرده است. در این بین یکی از مهمترین فرایندهای کیفی سازی موجود در صنایع پالایشی، فرایندهای تصفیه هیدروژنی هيدروتريتينگ Hydro Treating برش های مختلف موجود در یک پالایشگاه است.

اولین واحدهای تصفیه هیدروژنی در سال ۱۹۴۶ مبتنی بر کاتالیست بوکسیت و البته بدون استفاده از هیدروژن توسعه داده شده است. در سال ۱۹۵۰ نیز با استفاده از کاتالیست کبالت/مولیبدن بر روی پایه بوکسیت عملکرد این کاتالیست و فرایند بهتر گردید. در ادامه با تزریق هیدروژن در حین فرایند تصفیه هیدروزنی یا فرآیند هيدروتريتينگ Hydrotreating بازدهی این فرایند ارتقا پیدا کرد. نهایتا از گاما آلومینا به عنوان پایه در این کاتالیست به جای بوکسیت استفاده گردید که موجب بهینه شدن عملکرد کاتالیست تصفیه هیدروژنی یا کاتالیست هیدروتریتینگ Hydrotreating catalyst گردید. در حال حاضر با توجه به برش هیدروکربوری مورد نظر جهت تصفیه، کاتالیست های مختلفی مبتنی بر دو نوع ماده فعال کبالت / مولیبدات و همچنین نیکل / مولیبدات بر روی پایه گاما آلومینا مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت زیگ دانش اهورا با سال ها تجربه در زمینه تامین کاتالیست مجمتمع های پالایشگاهی و پتروشیمی ، محصولات کاتالیست هيدروتريتينگ یا کاتالیست تصفیه هیدروژنی را از شرکت های معتبر UOP ، Axens و Haldor Topsoe عرضه می نماید.

1مجموع 3 محصول
1مجموع 3 محصول
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر